I'm not completely sure how much we spend on food. I highly doubt we could do it for $20 a week for each of us. I would lose so much weight (not a good thing for me). Let me think, I make about $40 a week, (I know, pathetic, but I only work an hour a week
![Wink ;) ;)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
) so I guess I am capable of surviving on my own without starving.
I do think we could do a better job of budgeting and not wasting food. My mom and I were joking about the "buy one get one free" sales at the store. For us, it's generally, "buy one, pitch one in the can". We can't eat the second thing fast enough and it ends up going bad before we can eat it.
We also spend a lot on feeding the cat. And get this, he won't eat cat food, he never has. Every time we tried to feed it to him he gave us this look like we were trying to poison him. We feed him lean ground turkey. I eat a lot of ground turkey too, and my mom always jokes about me eating cat food.
So, between us and the cat, we definitely spend more than $20 a week on food.